środa, 25 kwietnia 2018

Kamieniec z ukrytym skarbem templariuszy?


Realizując kolejny punkt planu wycieczek po zamkach i pałacach Śląska, który powstał przy okazji Ogólnopolskiej Jubileuszowej Sesji Popularno-Naukowej Przewodników Turystycznych PTTK, pojechaliśmy do Kamieńca.


Jest to wieś sołecka leżąca na terenie powiatu tarnogórskiego, w gminie Zbrosławice. Dawna nazwa wsi to Kaminietz, a w latach 1936 – 1945: Dramastein, czyli kamień rzeki Dramy (dopływ Kłodnicy). Miejscowość wymieniana była już w XIII wieku, jako Kamen, a jej historia sięga prawdopodobnie czasów kultury łużyckiej 650 lat p.n.e.
Wjeżdżając do centrum Kamieńca zauważa się dwa najważniejsze tutejsze obiekty: zamek (obecnie raczej pałac) założony prawdopodobnie przez templariuszy 


i kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela. 


Obie budowle, na modłę średniowieczną, wzniesione są na sąsiadujących wzgórzach.
Kościół konsekrowany był na początku XV wieku. Przebudowany został w drugiej połowie XIX wieku. Współcześnie również wymagał remontu z powodu pożaru w 1984 roku.






W tym też miejscu templariusze mieli zbudować swój pierwszy drewniany zamek, a Mistrz Hermann von Salza na przełomie XII i XIII wieku ukrył swoje skarby.
Kościół otoczony jest cmentarzem ze starymi,  a także współczesnymi, miejscami pochówku. 










Bardzo interesujące są także zewnętrzne kaplice.






Probostwo w Kamieńcu


Jeśli chodzi o obecny pałac w Kamieńcu, to jego pierwszym wymienionym z nazwiska budowniczym po templariuszach, był wywodzący się z Czech Jan Kokorz. W XVI wieku wybudował on renesansowy zamek na ruinach istniejącego tu wcześniej obiektu, wzniesionego przez templariuszy.

W XVIII wieku ówcześni właściciele, rodzina von Löwenckrona, nadała budowli styl barokowego pałacu, natomiast kolejni właściciele, rodzina Strachwitzów przebudowała go w stylu neorenesansowym.

Obecny wygląd pałac zawdzięcza ostatnim przedwojennym właścicielom, czyli rodzinie Stolberg.








Niestety obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania, gdyż mieści się w nim Ośrodek Rehabilitacyjno – Leczniczy dla Dzieci. Piękne przeznaczenie, ale choć trochę można by uchylić drzwi, przynajmniej do kaplicy pałacowej Narodzenia Pańskiego, albo chociaż do parku wpuścić. Z dostępnych opisów wynika, że jest co oglądać…






Na terenie należącym do pałacu znajduje się bardzo interesująca budowla zwana „Mysią Wieżą”. Tę prostokątną wieżę z dzikiego kamienia i cegły długo uważano za obserwatorium astronomiczne. Dopiero badania archeologiczne w 2000 roku pozwoliły stwierdzić, że stanowi ona fragment renesansowego zamku Kokorzów.




Jeszcze w XIX wieku do Kamieńca należała m.in. osada Księży Las. Warto zboczyć w kierunku tej miejscowości, aby zobaczyć jeden z najstarszych zabytków drewnianej architektury sakralnej, czyli kościół św. Michała Archanioła. Jest to kościół filialny parafii Jana Chrzciciela w Kamieńcu.
Pierwsze wzmianki o Księżym Lesie pochodzą z 1302 roku, zaś wspomniany kościół został wybudowany w 1498 roku przez właściciela majątku Johanna Sławeckiego. 






W ciągu kolejnych stuleci został nieco zmodernizowany, jednak zachował się w raczej niezmienionej formie. Nie zachowała się wolno stojąca dzwonnica.

Kamienny krzyż przed kościołem powstał w 1901 roku.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz